• "Przyjazny las"

W ostatnim tygodniu roku szkolnego w "Korczaku" odbyło się spotkanie z Panią Dorotą Witka - Jeżewską z nadleśnictwa Durowo pn. "Przyjazny Las".

• Eko Szkoła

• Nadszedł czas podsumowań i sprawozdań. W ciągu całego roku szkolnego prowadziliśmy wiele działań ekologicznych:

• ćwiczyliśmy prawidłowe segregowanie odpadów
            • zbieraliśmy baterie, makulaturę i kasztany
            • prowadziliśmy zajęcia w terenie
            • tworzyliśmy parapetowe mini ogródki
            • dbaliśmy o zieleń wokół szkoły
            • rozmawialiśmy o odnawialnych źródłach energii oraz o tym jak oszczędzać wszelkie zasoby
            • współpracowaliśmy z Nadleśnictwem Durowo oraz Fundacją „Nasza Ziemia”

Nasze działania opisaliśmy i zgłosiliśmy do dwóch ogólnopolskich projektów ekologicznych: „Eko Szkoła 2024” pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz „Z ekologią na Ty” pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Nasze działania zostały pozytywnie ocenione i otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w obu projektach oraz tytuł Eko Szkoły!

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom, dla których los naszej planety nie jest obojętny💚

Nad całością projektu czuwały panie Natalia Kluczyńska, Sandra Posłuszna i Anna Malak.

• "Super Wiewiórka"

• Grupa dzieci starszych w klasie 2- 3 L brała udział w realizacji programu edukacyjnego PCK "Super Wiewiórka - przyjaciółka Oli i Kuby". Od marca do czerwca na zajęciach rewalidacyjnych realizowana była wybrana tematyka z programu: m.in. dbamy o higienę ciała, jak ustrzec się przed bakteriami i wirusami, dbamy o swoje bezpieczeństwo w domu i na drodze, praca policjanta i strażaka, nauka udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, dbam o przyrodę i jestem ekologiczny. W realizacji programu pomocne były kolorowanki PCK dedykowane uczniom młodszym. Uatrakcyjnieniem zajęć była niewątpliwie wizyta Pani Iny Łapacz z wągrowieckiego Sanepidu, która zaprezentowala dzieciom prezentację multimedialną dotyczącą bakterii i wirusów oraz jak się przed nimi ustrzec. Na zakończenie programu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

• Święto „Wiosny w Europie”

• 17 maja br.  w szkole przy ul. Janowieckiej obchodziliśmy święto „Wiosny w Europie”.  Początkowo klasy wylosowały jeden z krajów europejskich i wspólnie przygotowały plakaty promujące dane państwo. Klasa 2-3 przedstawiła Polskę, klasa 4-5 Włochy, klasa 6 – Holandię natomiast klasa 7-8 – Francję. Następnie trzy najstarsze klasy wzięły udział w turnieju wiedzy na temat państw nadbałtyckich, który został przygotowany w formie quizu Kahoot oraz chętne osoby z publiczności w turnieju wiedzy ogólnej o Europie. Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich zadań czuwało jury składzie pani Elżbieta Rożnowska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu oraz pani Barbara Rogalska – wicedyrektor SOSW.

Główny turniej wygrała klasa 8, miejsca kolejne zajęły odpowiednio klasy 7 i 6, natomiast klasa 2-3 została wyróżniona za najpiękniejszy plakat.

Dziękujemy wszystkim za dobrą, edukacyjną zabawę! Święto „Wiosny w Europie” przygotowali wspólnie pan Damian Ignaczak i pani Anna Malak.

• Z wizytą w schronisku

• 19 czerwca  br. grupa uczniów wraz z opiekunkami pojechała do Schroniska „Cywil” w Rybowie. Uczniowie zawieźli zebraną w szkole karmę dla psów i kotów.  W schronisku mieliśmy okazję wyprowadzić pieski na spacer. Pracownicy schroniska oprowadzili nas po nim oraz opowiedzieli o  pracy ze zwierzętami. Na pewno powrócimy tu w przyszłym roku szkolnym!

Cała akcja została zrealizowana w ramach pracy Szkolnego Koła Wolontariatu „Promyk”

• #LaboratoriaPrzyszłości

• To już koniec. Czas zamknąć szkolną kuchnię i udać się na zasłużony wakacyjny wypoczynek. To był już drugi i bardzo udany rok programu Laboratoria Przyszłości, który pokazał, że drzemią w nas ukryte kulinarne talenty. Uwielbiamy zajęcia kulinarne i bardzo się na nich angażujemy. Przygotowujemy zarówno potrawy słodkie, jak i wytrawne, a co najważniejsze bardzo smaczne. Zajęcia te są też doskonałą okazją do poznawania nowych smaków i sięgania po to, co często wydawało nam się niesmaczne. Okazało się, że w towarzystwie rówieśników wszystko smakuje lepiej.

Teraz odwieszamy nasze fartuszki kuchenne i wyruszamy na wakacyjne szlaki. Życzymy wszystkim fantastycznego wypoczynku i do zobaczenia w nowym roku szkolnym, na nowych Laboratoriach Przyszłości.

• Spotkanie "Korczakowców"

• 13 czerwca 2024r. sześcioosobowa grupa uczniów: Kacper Makowiecki, Patryk Sarnowski, Filip Skibiński, Gabriel Marszałek, Ewa Przybylska i Roksana Bołżan wzięła udział w wycieczce do Kalisza zorganizowanej w ramach działania Wielkopolskiego Kręgu Korczakowskiego. Opiekunami wycieczki była p. Katarzyna Mendel i p. Joanna Medolińska. Zwiedziliśmy piękny rynek i ratusz kaliski, a także mieliśmy okazję porozmawiać z Prezydentem Kalisza panem Krystianem Kinastowskim. Na rynku czekała na nas piękna niespodzianka muzyczna. Uczniowie ze szkoły muzycznej zagrali dla nas wspaniały koncert na fortepianie. Zwiedziliśmy też wieżę ratuszową i wysłuchaliśmy ciekawostek historycznych. Najważniejsza jednak dla nas była możliwość zobaczenia się z naszymi kolegami i koleżankami z Ośrodów Szkolno- Wychowawczych z Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza. Tęsknimy bardzo za Borzęciczkami, ale niestety nie mogli tym razem do nas dojechać. Dziękujemy za przepiękne przyjęcie, słodki poczęstunek i obiad przygotowany samodzielnie przez uczniów SOSW w Kaliszu. Do zobaczenia niebawem :-).

• 62-100 Wągrowiec