Nasz Patron - Janusz Korczak

Janusz Korczak (rodowe nazwisko Henryk Goldszmit) - urodził się w 1878 roku w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Po ukończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie Warszawskim kontynuował studia medyczne w Berlinie, Paryżu i Londynie. W latach 1905-1912 pracuje jako lekarz w szpitalu dziecięcym w Warszawie.Image

Od 1912 roku podejmuje pracę dyrektora Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie przy ul. Krochmalnej 92. Tutaj i w  Naszym Domu - sierocińcu dla dzieci polskich - Korczak wypracowuje nowatorski system wychowawczy i opiekuńczy. Tu prowadzi szeroko zakrojone i długofalowe badania nad dzieckiem i dzieciństwem Równocześnie prowadzi szeroką działalność społeczną i oświatową. Jest autorem popularnych  gadaninek radiowych w Polskim Radio, założycielem pisma dzieci i młodzieży  Mały Przegląd .

Dorobek pisarski Korczaka /książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, eseje, artykuły, utwory dramatyczne/ obejmuje 16 tomów  Dzieł Wszystkich". Ważniejsze, najbardziej znane tytuły to:  Jak kochać dziecko",  Prawa dziecka do szacunku",  Król Maciuś I",  Król Maciuś na wyspie bezludnej",  Kajtuś Czarodziej".

Teksty Korczaka tłumaczone były na wiele języków świata.Wybór  Dzieł Wszystkich" ukazał się w języku niemieckim i hebrajskim.Korczak konsekwentnie odrzucał wszelkie propozycje uratowania siebie od zagłady. Nie zgadzał się na pozostawienie dzieci samych w obliczu śmierci.
Pamięć o Januszu Korczaku, jego dorobku i postawie pielęgnowana jest przez liczne ośrodki nauki, kultury, oświaty, stowarzyszenia, komitety w Polsce i na całym świecie. 4 listopada 1937 roku otrzymał odznaczenie za twórczość literacką - Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Rok 1978 był ogłoszony przez UNESCO Rokiem Korczaka. W ten sposób Korczak wpisany został do księgi najwyższych autorytetów kultury światowej. Umieszczony był wśród takich moralnych autorytetów ludzkich jak Sokrates, J.H. Pastolozzi, M.Ghandi, A.Schweitzer.