• Plan pracy biblioteki

• I. Planowanie i sprawozdawczość pracy w bibliotece:

1. Sporządzenie planu pracy biblioteki szkolnej.

2. Prowadzenie dziennika biblioteki szkolnej.

3. Przygotowanie sprawozdań z realizacji planu pracy biblioteki szkolnej na posiedzenie Rady Pedagogicznej na koniec roku szkolnego.

4. Udział w zespołach samokształceniowych nauczycieli bibliotekarzy oraz w kursach, warsztatach i szkoleniach.

II. Organizacja pracy w bibliotece , udostępnianie księgozbioru:

1. Prace porządkowe w bibliotece szkolnej, przeniesienie księgozbioru do nowej siedziby.

2. Gromadzenie, uzupełnienie, selekcjonowanie księgozbioru.

3. Przygotowanie księgozbioru, podręczników do wypożyczeń.

4. Współpraca z nauczycielami i wychowawcami w zakresie promocji czytelnictwa.

5. Wzbogacenie biblioteki o nowe książki dla uczniów oraz materiały edukacyjne do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych dla nauczycieli.

III. Propaganda czytelnicza:

1. Zapoznanie czytelników z literaturą, wypożyczanie zbiorów.

2. Wykonanie gazetek tematycznych, plakatów oraz przygotowanie wystaw.

3. Prowadzenie lekcji bibliotecznych, multimedialnych, edukacji czytelniczo-medialnej.

4. Ćwiczenie z czytelnikami umiejętności czytania oraz czytania ze zrozumieniem.

5. Współpraca z Biblioteką Pedagogiczną w Pile-Filia w Wągrowcu, z Miejską Biblioteką Publiczną w Wągrowcu, z Powiatową Biblioteką Publiczną w Wągrowcu, z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.

6. Współpraca z księgarniami oraz instytucjami promującymi czytelnictwo.

7. Wyjście z uczniami na wystawę „W starej klasie czar” oraz na warsztaty kaligrafii.

8. Głośne czytanie z dziećmi, nauczycielami, rodzicami poezji i książek, rozwijanie zainteresowań uczniów.

9. Praca z uczniami nad opowiadaniami papierowego teatru-Teatr Ilustracji Kamishibai.

10. Organizowanie warsztatów czytelniczo-plastycznych dla uczniów.

11. Kształtowanie postaw twórczych poprzez organizowanie i zachęcanie uczniów do udziału w imprezach, świętach czytelniczych oraz konkursach.

12. Uczenie uczniów współodpowiedzialności za zbiory i za wizerunek biblioteki.

13. Kształtowanie i utrwalanie nawyków kulturalnego obcowania z książką.

14. Aktywne włączenie się Ośrodka w akcje, święta, uroczystości, konkursy, inne działania promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży o charakterze lokalnym lub ogólnopolskim.

15. Udzielanie pomocy nauczycielom i uczniom w poszukiwaniu materiałów do zaplanowanych wcześniej imprez i uroczystości szkolnych.

16. Organizacja praktyk wspomaganych dla uczniów w bibliotece szkolnej.

W trakcie roku szkolnego plan może ulegać modyfikacji ze względu na udział w przedsięwzięciach, które nie zostały ujęte w planie pracy biblioteki.