• Zajęcia terenowe w Rezerwacie Dębina

Klasa IV SPL, wykorzystując przepiękną pogodę udała się na terenową lekcję przyrody do Rezerwatu Dębina. Jest to wspaniały las, który co roku staramy się pokazać naszym uczniom, a kwiecień to najlepszy czas aby poznać różnorodność kwiatów wiosennych. Zobaczyliśmy bogactwo świata owadów, usłyszeliśmy wiele ptaków, mignęli nam przedstawiciele ssaków i gadów. Siedząc na ławeczkach pod pomnikowym dębem „Korfantym” porozmawialiśmy także na temat różnych form ochrony przyrody oraz o tym jakie znaczenie ma dla nas las. Na pewno wrócimy tu jesienią!

• Spotkanie z policją

• W ramach programu profilaktyczno-wychowawczego w Naszym Ośrodku zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielkami policji zajmującymi się profilaktyką wśród dzieci i młodzieży.Spotkanie podzielone było na dwie grupy wiekowe. Jako pierwsze możliwość spotkania z panią policjantką miały dzieci klasy I-III L oraz IV-VIII U. Podczas spotkania uczniowie  przypomnieli sobie jakie są główne zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, kiedy można przechodzić przez jezdnię i jakie miejsca są do tego przeznaczone. Jedną z atrakcji była możliwość obejrzenia, a także przebywania w samochodzie policyjnym oraz spotkanie z maskotką sierżanta Pyrkona.

Uczniowie klas IV -VIII L dowiedzieli się jakie są konsekwencje prawne wynikające z łamania prawa. Zajęcie te poszerzyły wiedzę uczniów na temat zasad ruchu drogowego oraz jak ustrzec się przed niewłaściwymi zachowaniami.

Bardzo dziękujemy Paniom policjantkom: Klaudii Rozmiarek oraz Julii Ciesielskiej za przeprowadzenie ciekawych zajęć!

• Akcja #sadziMy

• W piątek 12 kwietnia br. kolejny już raz braliśmy udział w akcji Lasów Państwowych #sadziMy. Dzięki niej każdy może otrzymać całkowicie za darmo sadzonki rodzimych gatunków drzew i krzewów, które posadzi na swoim terenie. Bardzo dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Durowo za sadzonki kaliny koralowej i brzozy brodawkowatej oraz za cenne rady dotyczące ich uprawy. Nasze nowe rośliny są już posadzone w szkole przy ulicy Janowieckiej.Zrobili to bardzo profesjonalnie uczniowie Wiktor Musiałowski z kl. VIII i Kewin Rożak z kl. VII. Pozyskane rośliny na naszej działce szkolnej posadzili uczniowie ze Szkoły Przyspasabiającej do Pracy pod opieką nauczycielki Marioli Witt - Wójtych.

• Z wizytą w wągrowieckich szkołach

• W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy ósmej pod opieką pedagog - Joanny Stefańskiej i nauczycielki doradztwa zawodowego Katarzyny Mendel wybrali się do Zespołu Szkół nr 1 oraz Rzemieślniczej Szkoły Branżowej I stopnia w Wągrowcu. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić szkoły i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o następujących zawodach: kucharz, krawiec, mechatronik, tapicer.

Były to bardzo ciekawe i inspirujące wycieczki. Teraz uczniowie podejmą decyzję gdzie i jakiego zawodu chcą się uczyć.

Powodzenia w wyborze szkoły!

• Działania "Korczakowskich" wolontariuszy

• Przed Świętami Wielkanocnymi nasi wolontariusze odwiedzili wągrowiecki oddział paliatywny, aby przekazać pacjentom własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami.To nowe doświadczenie, zarówno dla uczniów jak i osób obdarowanych.

• Z wizytą w Teatrze Fredry

• Dnia 10.04.2024r. uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Gniezna zorganizowanej przez p. Agnieszkę Kolassa-Niewiadomą. W Teatrze Fredry obejrzeli przedstawienie pt. "Pinokio". Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Uczniowie dowiedzieli się co jest ważne w życiu - miłość, rodzina, przyjaźń. Muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

• Świat kolorów wokół nas - eksperymenty

• Dnia 04.04.2024 r. w oddziale klasowym IV-V U odbyły się zajęcia otwarte z przedmiotu: zajęcia rozwijające kreatywność. Lekcję prowadziła nauczycielka Agnieszka Kolassa - Niewiadoma. Tematem lekcji było: Świat kolorów wokół nas - eksperymenty. Celem przeprowadzonych zajęć było rozbudzanie ciekawości otaczającego świata oraz wyciąganie wniosków z eksperymentów. Uczniowie z chęcią i zaangażowaniem wykonywali eksperymenty. Najbardziej spodobał się uczniom  eksperyment "Tęcza na talerzu", który wywarł na dzieciach duże wrażenie i był ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia i mieszkania kolorów.

•  Projekt „Sport i zdrowie”

Projekt „Sport i zdrowie”

dofinansowany przez Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu z siedzibą w Warszawie

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wągrowcu w ramach realizacji trzeciego zadania projektu „Sport i zdrowie” dofinansowanego ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu z siedzibą w Warszawie korzystając z dobrodziejstw natury uczestniczyli w zajęciach hortiterapii świadomie wykorzystując  ogród w celu poprawy naszego dobrostanu. Zmysłami węchu, słuchu i dotyku poznawali świat natury. Wąchali jak pachnie trwa, żonkile i drzewa. Słuchali jak śpiewają ptaki, jak brzęczą owady i jak szumi wiatr. Uziemiali się chodząc boso po trawie, przytulali się do drzew. Ćwiczyli też oddech i  rozluźniali mięśnie wykorzystując elementy jogi.

W otoczeniu zieleni zajęcia odprężające działają najlepiej. Polecamy !!!